Samiec Toke |
niedziela, 11 sierpnia 2013
Toke
środa, 7 sierpnia 2013
Jeżozwierz
Jeżozwierz, (Hystricidae) – rodzina ssaków z rzędu gryzoni. Największym z gatunków jeżozwierzy jest żyjący także w południowej Europie jeżozwierz afrykański (Hystrix cristata). Niekiedy, błędnie nazwą "jeżozwierz" określa się żyjące w Ameryce ursony.Od południa Europy przez całą Afrykę i Indie do Borneo.Stronę grzbietową ciała tych zwierząt pokrywają kolce (będące przekształconymi włosami). Jeżozwierze są roślinożerne.
Jeżozwierz Afrykański (Hystrix cristata) – gatunek gryzonia z rodziny jeżozwierzowatych. Jego zasięg obejmuje obszar od Sycylii, Albanii i północnej Grecji przez Afrykę Północną do Tanzanii i północnego Konga. Duży gryzoń o długości ciała 60-93 cm, ogona 8-17 cm, Osiąga masę ciała 10-15 kg. Jest największym gryzoniem żyjącym współcześnie w Afryce.
Futro pasiaste w kolorze brunatnym i żółtawym. Na grzbiecie i ogonie występują kolce do 40 cm długości. Prowadzi nocny tryb życia. Żyje samotniczo lub w parach, zamieszkując suche i skaliste tereny. Jest roślinożerny. Żywi się korą, korzeniami, bulwami, kłączami, cebulkami, opadłymi owocami i roślinami uprawnymi.
Jeżatka Afrykańska(Atherurus africanus) – gatunek gryzonia z rodziny jeżozwierzy.Jeżatka afrykańska występuje w Beninie, Kamerunie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Gwinei Równikowej, Gabonie, Gambii, Ghanie, Gwinei, Kenii, Liberii, Sierra Leone, Sudanie, Ugandzie i Togo oraz prawdopodobnie w Senegalu i Tanzanii. Żyje na obszarach leśnych w pobliżu zbiorników wodnych.Jeżatka afrykańska osiąga długość ciała do 45 cm. Ma ciało pokryte niezbyt długimi, spłaszczonymi kolcami; na końcach ogona ma długie, białe oraz szczeciniaste włosy. Palce jeżatki są zrośnięte błoną pławną. Jeżatka afrykańska bardzo dobrze pływa oraz wspina się po drzewach.Jeżatka afrykańska żywi się roślinami oraz drobnymi bezkręgowcami.
Jeżozwierz indyjski (Hystrix indica) – gatunek gryzonia z rodziny jeżozwierzowatych. Zasięg jego występowania obejmuje obszary południowej Azji (Indie, Cejlon i Azja Mniejsza (Bliski Wschód). Jeżozwierz indyjski jest dość tolerancyjnym gatunkiem - może zamieszkiwać różnorodne środowiska, takie jak góry, sawannę, scrub i lasy.Osiąga długość do 80 cm, ogon do 20 cm.Ubarwienie brunatne, na grzbiecie i ogonie występują długie kolce.Zamieszkuje skaliste tereny żywiąc się roślinami.
Jeżozwierz Afrykański. |
Futro pasiaste w kolorze brunatnym i żółtawym. Na grzbiecie i ogonie występują kolce do 40 cm długości. Prowadzi nocny tryb życia. Żyje samotniczo lub w parach, zamieszkując suche i skaliste tereny. Jest roślinożerny. Żywi się korą, korzeniami, bulwami, kłączami, cebulkami, opadłymi owocami i roślinami uprawnymi.
Jeżatka Afrykańska. |
Jeżozwierz indyjski |
Lew
Występowanie lwów. |
Lew (Panthera leo) – duży, mięsożerny ssak lądowy z rodziny kotowatych, drugi po tygrysie – co do wielkości – wśród czterech ryczących wielkich kotów. Jedyny kot żyjący w zorganizowanych grupach socjalnych, zaliczany do tzw. wielkiej piątki Afryki – pięciu najbardziej niebezpiecznych zwierząt afrykańskich (słoń, nosorożec, bawół, lew i lampart). Samiec lwa, łatwo rozpoznawalny po grzywie, może ważyć 150–250 kg. Największy znany samiec ważył 375 kg, był to lew o imieniu Simba, żył on do 1970 roku w Colchester Zoo. Samice są znacznie mniejsze, ważą 110–160 kg (największe 185 kg) i nie mają grzywy. Samce zajmują się zdobywaniem i obroną terytorium oraz ochroną stada i zapładnianiem samic. Samice polują i opiekują się lwiątkami. Lwy zamieszkiwały niegdyś Afrykę, Azję i Europę, a jeśli uznać lwy amerykańskie za podgatunek Panthera leo – to również Amerykę Północną i Południową. Współcześnie występują tylko w Afryce, gdzie są narażone na wyginięcie i szczątkowo w Indiach, gdzie ich stan liczebny określony został jako krytyczny.Lwy mają 38 (19 par) chromosomów, w tym dwa chromosomy płciowe oznaczane X i Y. Stwierdzono, że lew, tak jak tygrys, ma perycentryczną inwersję fragmentu chromosomu 6. Wzory prążków kariotypu lwa porównano z innymi gatunkami rodziny Felidae; okazało się, że pantera mglista ma kariotyp identyczny z lwim. Organizator jąderka przypisano do małego submetacentrycznego fragmentu chromosomu E1 (oznaczenia chromosomów kotowatych według konwencji z San Juan). Zidentyfikowano ciałko Barra u lwów.Pierwotny zasięg występowania lwów obejmował tereny Eurazji od Portugalii po Indie, większą część Afryki oraz Amerykę – od północy po Peru. Stopniowo eliminowany z Ameryki i Europy, ostatni obszar występowania w Europie to Kaukaz, gdzie spotykano go jeszcze w X w. n.e. Pod koniec XIX i na początku XX w. wyginęły w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Z
Lwica na terenie Namibii. |
narażony na wyginięcie.
Samiec ,,wyszczerzający "kły. |
wtorek, 6 sierpnia 2013
Koala
Koala (Phascolarctos cinereus) – gatunek torbacza z rodziny koalowatych, nadrzewne zwierzę roślinożerne, zamieszkujące wschodnią Australię.
Koala schodzi na ziemię tylko po to, by przejść na kolejne drzewo. Żyje
samotnie lub w niewielkich grupach złożonych z samca i kilku samic.
Jest jedynym współcześnie żyjącym przedstawicielem rodzaju Phascolarctos.Kilka podstawowych informacji o Koali:
Koala występuje wzdłuż wybrzeża Queensland, Nowej Południowej Walii oraz Wiktorii. Większość swego życia spędza na najwyższych gałęziach drzew eukaliptusowych. Jest zwierzęciem aktywnym nocą.Układ trawienny koali umożliwia trawienie jedynie liści wybranych gatunków roślin. Koala preferuje eukaliptusy (Eucalyptus), ale uzupełnia też dietę liśćmi kilku gatunków z rodzajów Corymbia, Angophora, Lophostemon, banksja (Banksia), Leptospermum i Melaleuca. Dorosły osobnik zjada dziennie od 0,5 do 1 kg liści. Większość
substancji mineralnych pobiera z soczystych liści. Wodę pije rzadko,
dopiero gdy z powodu suszy zmniejsza się jej ilość w liściach, pije
częściej.Od 1927 r. koala jest objęty całkowitą ochroną.
Występowanie Koali |
poniedziałek, 5 sierpnia 2013
Flaming karmazynowy
Dwa flamingi w panoramie. |
- Długość ciała ok. 120-125 cm
- Rozpiętość skrzydeł ok. 140-155 cm
- Masa ok. 2,1-4,1 kg
Samica flaminga z młodym. |
Dziękuję za oglądanie mojego blogu .Bardzo bym prosił o komentowanie bym wiedział o jakim następnym zwierzęciu mógł pisać.Dziękuję.Animalsik.
Kapibara
Występowanie Kapibary. |
Kapibara(Hydrochoerus hydrochaeris)-Kapibara występuje w Ameryce Południowej od rzeki Orinoko aż po La Plata,a więc w Wenezueli,Gujanie ,Brazylii i Paragwaju.Żyje na spokojnych otwartych terenach porosłych trawami,a z rzadka kępami drzew i kępami krzewów w okolicy rzek,może jednak oddalić się od wody na odległość 1 km.W okolicach spokojnych prowadzi dzienny tryb życia, a tam gdzie jest prześladowana przestawia się na typowy nocny tryb życia.Jest ona największym żyjącym gryzoniem!Długość jej ciała wynosi 100-130 cm,wysokość w kłębie -do 65cm,a ciężar ciała-50-100kg.Masywny jej tułów podtrzymują niskie odnóża,przy czym odnóża przednie mają trzy,a tylne-cztery palce spięte błonami pławnymi.Sierść kapibary jest długa i szczeciniasta,
Kapibara na polu kiukurydzy |
Zebry
Zebry Granta w czasie odpoczynku. |
Demokratycznej Republiki Konga zwanej Katanga oraz w Tanzanii, Kenii i południowej Etiopii.Biało-czarne pasy na głowie, szyi, bokach, biodrach i kończynach aż do kopyt. Pasy są szerokie i mocno wyodrębnione. Brak grzywy.Niedawne wojny domowe w Rwandzie, Somalii, Sudanie, Etiopii i Ugandzie spowodowały dramatyczny spadek populacji wszystkich dzikich zwierząt, w tym zebry Granta, która nie występuje już na terytorium Burundi. Wojna domowa w Angoli w ciągu ostatnich 25 lat zniszczyła populacje dzikich zwierząt tego kraju, (m.in. dawniej szeroko występującej zebry stepowej), zniszczyła administrację parków narodowych oraz infrastrukturę. W związku z tym, zebra Granta praktycznie nie występuje już w Angoli, chociaż ta informacja wymaga potwierdzających badań.
Występowanie Zebr Górskich |
- zebra górska Hartmanna (Equus zebra hartmannae lub Equus hartmannae)
- zebra górska przylądkowa (Equus zebra zebra lub Equus zebra)
Zebra Górska na wybiegu w ZOO. |
Kobra królewska
Występowanie Kobry królewskiej. |
Samiec kobry z rozpostartym kapturem. |
niedziela, 4 sierpnia 2013
Żółw wonny
Żółwie morskie(niebieski), żółwie ziemne (czarny) |
Nasz żółwik. |
Traszka grzebieniasta
Występowanie traszki grzebieniastej. |
Samiec w czasie rozrodu. |
Samica w roślinności. |
Paw indyjski
Paw indyjski(Pavo cristatus)-duży ptak grzebiący z rodziny kurowatych.Jako ptak hodowlany często spotykany w kolekcjach na całym świecie.Samiec bardzo barwny .Głowa i szyja oraz pierś i brzuch błękitne, z metalicznym połyskiem,skrzydła brązowe z czarnymi prążkami.Właściwy ogon stosunkowo krótki,biało-brązowy.Na głowie czub z pór tworzący koronę,grzbiet zielony z metalicznym połyskiem.To co nazywa się''pawim ogonem,,to w rzeczywistości tren utworzony przez wydłużone pióra pokryw nadogonowych.Samice mają wierzch ciała brązowawy,spód jasny.Nie posiadają trenu,mają natomiast koronę na głowie.
Samica pawia indyjskiego z młodymi |
Samiec pawia indyjskiego |
Gawial gangesowy
Występowanie Gawiala |
Rozmiary
Długość do 7 m
Masa ciała do 1000 kg.
Gawial w całej okazałości ! |
Duże rzeki.
Pokarm
Głównie ryby, ale znane są wypadki, że napadały na ludzi.
Rozmnażanie
Samica gawiala składa do 40 jaj, zagrzebując je w piasku. Wylęgające się młode mają ciało o długości ok. 40 cm, z czego na pysk przypada 4 cm, a na ogon 22 cm
Oto jego ostre zęby ! |
Agama kołnierzasta
Agama kołnierzasta (Chlamydosaurus kingii) – gatunek jaszczurki z rodziny agamowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Chlamydosaurus.Występuje w Północno-zachodniej Australii i Nowej Gwinei..
Żyje na terenach suchych, zadrzewionych. Prowadzi naziemny i nadrzewny tryb życia. Bardzo ruchliwa, szybko biega na tylnych odnóżach unosząc nad ziemią ogon. Zagrożona rozpościera kołnierz po czym rzuca się na napastnika boleśnie go kąsając.Długość ciała 80-90 cm, w tym ogon do 65 cm. Małe łuski na ciele są gładkie. Z boków szyi i spod żuchwy wyrasta obszerny fałd skórny opadający na ramiona, tworząc pomarszczone fałdy. W razie zagrożenia rozpościera go dzięki promienistym włóknom chrzęstnym, prostującym się dzięki mięśniom przytwierdzonym do czaszki. Ma on średnicę 20 - 30 cm i jest pokryty zachodzącymi na siebie łuskami. Efekt odstraszający potęguje szeroko otwarta paszcza ukazująca jaskrawe wnętrze.Grzbiet barwy szarobrązowej licznie pokryty ciemnymi plamkami i większymi, czarnymi plamami. Kołnierz pokrywa
mozaikowy, niebiesko - pomarańczowo - jasnobrązowy deseń.Aktywna w dzień. Zjada Owady i pająki.
Żyje na terenach suchych, zadrzewionych. Prowadzi naziemny i nadrzewny tryb życia. Bardzo ruchliwa, szybko biega na tylnych odnóżach unosząc nad ziemią ogon. Zagrożona rozpościera kołnierz po czym rzuca się na napastnika boleśnie go kąsając.Długość ciała 80-90 cm, w tym ogon do 65 cm. Małe łuski na ciele są gładkie. Z boków szyi i spod żuchwy wyrasta obszerny fałd skórny opadający na ramiona, tworząc pomarszczone fałdy. W razie zagrożenia rozpościera go dzięki promienistym włóknom chrzęstnym, prostującym się dzięki mięśniom przytwierdzonym do czaszki. Ma on średnicę 20 - 30 cm i jest pokryty zachodzącymi na siebie łuskami. Efekt odstraszający potęguje szeroko otwarta paszcza ukazująca jaskrawe wnętrze.Grzbiet barwy szarobrązowej licznie pokryty ciemnymi plamkami i większymi, czarnymi plamami. Kołnierz pokrywa
mozaikowy, niebiesko - pomarańczowo - jasnobrązowy deseń.Aktywna w dzień. Zjada Owady i pająki.
Agama chwaląca się kołnierzem. |
sobota, 3 sierpnia 2013
Jajożer
Jajożer (Dasypeltis scabra) – wąż z rodziny połozowatych. Występuje w Botswanie, Namibii i RPA. Jajożer żywi się wyłącznie jajami ptaków. Jaja – często większe od głowy węża – połykane są w całości, co jest możliwe dzięki ogromnej rozciągliwości pyska, szyi i przełyku. Skorupka jaja zostaje rozcięta dopiero w przełyku za pomocą ostrych kostnych wyrostków. Wyrostki te przypominają zęby i nazywane są też zębami kręgowymi. W przełyku zostają zatrzymane szczątki skorupki, które uformowane w rodzaj wałka są wypluwane.Zaniepokojony wąż nadyma się, "syczy" pocierając szybko o siebie szorstkie łuski na swoim ciele i atakuje z szeroko rozwartą szczęką.
Wąż połyka jajko |
Smacznego! |
Waran z Komodo
Waran z Komodo (Varanus komodoensis) – gatunek gada z rodziny waranów nazywany smokiem z komodo.To największa współcześnie żyjąca jaszczurka. Odkryta w 1910 r. Aby ją chronić założono w 1980r. Park Narodowy Komodo
- Opis
- Głowa duża i szeroka, szyja gruba i masywna, baryłkowaty tułów, ogon gruby u nasady, a w dalszej części bocznie spłaszczony, równy połowie długości ciała. Szeroka szczęka uzbrojona w 60 zębów. Ciało pokryte ziarnistymi łuskami. Grzbiet ciemnobrązowy, pokryty czarnymi plamkami.
- Tereny z roślinnością krzewiastą i zadrzewione.
- Pokarm
- Większe kręgowce, głównie ptaki i ssaki (konie, bawoły wodne, świnie, jelenie, kangury) odnotowano także kilka śmiertelnych ataków na ludzi, warany są także kanibalami. Warany z Komodo nie mają wrogów naturalnych w ogniwie pokarmowym, jedynym zagrożeniem dla młodych waranów są dorosłe osobniki.
Nasz waran na polowaniu |
Żyrafa
Żyrafa(Giraffa camelopardalis)-Parzystokopytny ssak roślinożerny oraz najwyższe z żyjących obecnie zwierząt.Zamieszkuje afrykańskie sawanny na południe od Sahary.Jest spokrewniona z jeleniami i bydłem rogatym,jednak należy do osobnej rodziny żyrafowatych (Giraffidae),razem z najbliższym krewniakiem okapi.Łacińska nazwa wywodzi się z dawnego poglądu,że żyrafa jest zwierzęciem hybrydowym powstałym ze skrzyżowania wielbłąda (Camelus) z lampartem (Panthera pardus).
A oto i ona |
Subskrybuj:
Posty (Atom)